Lze vůbec vařit bez cibule, česneku nebo pár brambor? Obzvlášť v české kuchyni jsou tyto suroviny klíčové a téměř žádná polévka nebo hlavní jídlo se bez nich neobejde. Ne vždy však máme pro skladování optimální podmínky, proto je lepší kupovat jen tolik zeleniny, kolik sníme. Přečtěte si, jak ji skladovat tak, aby vydržela v běžných podmínkách českých domácností co nejdéle.
Košťálová zelenina
Košťálová zelenina, do které patří kedluben, zelí, kapusta, květák, kadeřávek nebo brokolice, vyžaduje chlad. Jsou pro ni vyhrazeny spodní přihrádky na zeleninu v lednici. Všechny tyto druhy vám vydrží déle, pokud je necháte vcelku a nakrájíte až těsně před použitím. Také růžičková kapusta déle vydrží, pokud ji seženete vcelku, i s košťálem. Využít se dá opravdu celá rostlina, košťály ani listy rozhodně nevyhazujte.
Kořenová zelenina
Mrkev, petržel, červená řepa, celer, křen nebo ředkve – obecně kořenová zelenina – vyžadují chlad a relativně vyšší vlhkost vzduchu. Odřízněte zelené natě, které by jinak odsávaly vlhkost, a kořen uskladněte v prodyšném sáčku ve spodní přihrádce lednice. Když vám zelenina vyroste na zahrádce, nezbavujte ji hlíny úplně, protože lehce „zašpiněná“ vydrží déle. Praná zelenina, která je běžně k dostání v obchodě, je sice čistá, ale rychleji se kazí. Některé natě, jako ředkvičková nebo mrkvová, se dají skvěle využít, například na výrobu pesta. Určitě je proto nevyhazujte, zabalte je do navlhčeného utěrky a uložte do lednice, vydrží tak pár dní čerstvé.
Rajčata, lilky a papriky
Ačkoliv je spousta lidí do lednice dává, zima jim nesvědčí. Ztrácejí v ní aroma a hodnotné látky. Nejlépe je rajčatům, lilkům a paprikám při teplotě mezi 8 a 15 °C.
Salátové okurky a cukety
Salátové okurky a cukety sice vydrží déle v lednici, pozor ale na přílišný chlad, kvůli kterému se mohou poškodit. Ideální teplota pro jejich delší skladování je mezi 7 a 15 °C. V lednici by ale neměly zůstávat příliš dlouho, protože ztrácejí chuť.
Česnek
Pokud víte, že nakoupený česnek ihned nespotřebujete, uložte ho do prodyšného obalu nebo ho zavěste na dobře větrané, suché a chladné místo. Další možností je skladovat ho ve formě česnekové pasty se solí v mrazničce. Pastu je nutné neprodyšně uzavřít, aby od ní nenačichly ostatní potraviny.
Cibule
Cibuli skladujte při pokojové teplotě na tmavém místě, aby nezačala klíčit a zelenat. Pokud použijete jen polovinu nakrojené cibule, dejte zbytek do skleničky nebo neprodyšné krabičky do lednice.
Saláty
Salát vložte do neuzavřené krabičky, přikryjte navlhčenou utěrkou nebo papírovým ubrouskem a uložte jej do chladničky. Další možností je perforovaný plastový sáček. Pomáhá také nechat salát čerstvý ve sklenici s vodou, jako by šlo o květinu. V tom případě však dejte pozor, aby vám spodek salátu nezačal hnít, a vodu pravidelně vyměňujte.
Čerstvé byliny
Natrhané byliny lze skladovat v perforovaném mikrotenovém sáčku v přihrádce na zeleninu v chladničce. Před uložením do lednice je důkladně proberte a odstraňte případné tlející části. Dobrý nápad je zamrazit si bylinky do ledových kostek s vodou nebo olejem.
Dýně a tykve
Pozdní zelenině, která se obvykle sklízí v podzimních měsících, nejlépe svědčí chlad a sucho. Obvykle se tedy uskladňuje do sklepa. Pokud studený sklep doma nemáte, můžete ho nahradit lednicí, pozor ale na přílišnou vlhkost.
Klíčky
Klíčky je nejlepší zkonzumovat co nejdříve. Pokud je chcete uschovat na pár dní, propláchněte je, nechte oschnout a vložte do lednice v krabičce s odvětráváním.
Chřest
Čerstvě sklizený chřest chutná nejlépe. Několik dní (max. týden) vydrží v ledničce v přihrádce na zeleninu. Povadlému chřestu pomůžete, když ho vložíte do vody.
Zázvor
Čerstvý kořen zázvoru vydrží jeden až dva měsíce, pokud ho budete uchovávat v neprodyšném obalu v temné části lednice.
Meloun
Celistvý (nenakrájený) meloun skladujte na chladném, suchém místě, ideálně mimo dosah slunečního světla. Jakmile ho rozkrojíte, vložte ho do krabičky a dejte do lednice.
Zelené fazolky, hrášek, fazolové lusky
Zde platí zásada sníst je co nejrychleji. Všechny zmíněné druhy jsou totiž velice křehké a rychle se kazí. Nejlépe jim svědčí prodyšný sáček a přihrádka s vyšší vlhkostí, i tak v ní ale vydrží čerstvé nejdéle tři až pět dní.
Mražená zelenina
Do mrazáku ji vložte jako první věc při vybalování nákupu, ať předčasně nerozmrzne. Rozdělte ji případně na jednotlivé porce, které víte, že budete schopni zkonzumovat. Aromatickou zeleninu zmrazte odděleně, ať od sebe jednotlivé druhy nenačichnou.
Houby
Žampiony a jiné houby skladujte v chladničce v prodyšné nádobě maximálně ve dvou vrstvách při teplotě 0 až 6 °C. Je důležité, aby se nezapařovaly, proto houby před uložením do chladu nemyjte. U zapařených hub totiž může docházet k tvorbě toxických látek. Spotřebovat by se měly do pěti dní (volně rostoucí houby do tří dní od sběru).